Facebook Friendfeed’i Satın Aldı

facebook friendfeed

Facebook 250 milyon üyesiyle koca koca ülkelerden daha koca bi sosyal mecra haline gelmeyi başarmış abazanlarıylada filmlere konu olmuştur, şimdide ismi pek fazla bilinmeyen, fakat internet meraklıları tarafından bolca kullanılan Friendfeed’i satın aldı.

Fiyatı 50 milyon dolar olarak söylenti şeklinde geçiyor, ne kadar doğrudur bilinmez, ancak önemli olan mevzuda o değil zaten bu işte, friendfeed’in yöneticisi ile birlikte toplam 12 friendfeed çalışanı facebook bünyesinde iyi pozisyonlara geçmiş bulunmakta.

Friendfeed kitlesinin internet ustası olduğunu söyleyebiliriz ve şimdiye kadar bu kitle ne yönde hareket ettiyse basit düzey bilgisayar kullanıcılarıda onların arkasından geldi bu mantıkla bakacak olursak friendfeed’in yükselişi devam edecek, şimdiye kadar yükselişin bir kısmını gerçekleştirdi de.

Ancak Friendfeed’in yalnız başına yoluna devam etmesi halinde çok daha fazla ileriye gidebileceğini düşünmüyordum, usta kitlenin uzun süre oyuncağı olabilir ama basit kullanıcı için kullanımı zor bir mecra.

Facebook’ta popüleritesini yitiriceği tahmin edilmekle birlikte ilk dalga diyebileceğim düşüş kısmında yara almamayı başardı, uzun vadede ufak düşüşlerle yoluna devam edeceğini düşünüyorum.

Satın alma sonrası
Şimdiyse tüm bu durum değişti ve iki mecra yollarını kesiştirdi, peki şimdi ne olacak?

Şimdi friendfeed’in ustalara hitap edebilen beyinleri, basit kullanıcıları bir üst seviyeye taşımak üzere facebook’a geçti, ne kadar etkili olabileceklerini bilemeyiz ama friendfeed’in büyümesini garantilediler. Facebook içinse düşüşe geçmemek için iyi bir fırsat.

Bakalım neler olacak. Ahmet Karaca muşpaladan bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir