E-Ticaret Yazılım Tercihi

Pek çok iş sahibi gibi sizde işinizi e-ticarete taşımaya karar verdiniz ve bu konuda çözüm arayışına girdiniz, öncelikle işinizin sadece yazılım bulup, ürünlerinizi yüklediğinizde biteceğini düşünmeyin, e-ticaret yazılımı önemli olsa da, bu konuyu enine boyuna değerlendirmeden, tüm maliyetlerini hesaba katmadan hareket etmemeniz sizin yararınıza olacaktır. İşinizin sürdürülebilir olması için zorunluluktur.

Tüsiad tarafından hazırlanan e-ticaret raporuna göre faaliyetteki e-ticaret sitesi sayısında azalma gözleniyor. Yine aynı rapora göre ise e-ticarette %20 büyüme söz konusu.

E-ticaret yazılımı deyince karşınıza yıllık 1.000 TL altı maliyetli çözümlerden 2 Milyon TL üzeri maliyetlere varan geniş bir yelpaze çıkacak, bu çözümler arasında unutmamanız gereken ise en iyi e-ticaret paketinin pahalı olan değil, hangisinin sizin ihtiyaçlarınıza en uygunu olduğu.

Dünyada En Çok Kullanılan E-Ticaret Yazılımları *

 1. WordPress – WooCommerce %3.38
 2. Shopify %2.24
 3. Magento %1.21
 4. OpenCart %0.7
 5. BigCommerce %0.4

Kullanım rakamlarına baktığımızda 1 numarada dünyada en çok kullanılan CMS (Content Managemant System) olan WordPress’in üzerine kurularak kullanılan WooCommerce çözümünün en yaygın olarak kullanılan çözüm olduğunu görüyoruz. WordPress’in çok iyi bir sistem olması ve WooCommerce’in onu e-ticaret’e iyi bir şekilde adapte edebilmesi sayesinde (tabi birde ücretsiz olunca) 1 numaraya oturmuş görünüyor.

Türkiye’de En Çok Kullanılan E-Ticaret Yazılımları *

  1. OpenCart %26.57
  2. IdeaSoft %9.51
  3. WordPress – WooCommerce %8.5
  4. Ticimax %3.62
  5. Presta Shop %3.42
  6. T-Soft %2.92
  7. ZenCart %2.24
  8. Magento %1.63
  9. nopCommerce %1.45
  10. Shopify %1.37

Türkiye’de ise OpenCart çok yüksek oranla piyasaya hakim gibi görünüyor. Bunun dışında uygun fiyata ağırlıkta kobilere çözümler sunan Türk firmalarını listede görüyoruz.

Ideasoft, Ticimax, T-Soft gibi çözümler e-ticaret’e yeni başlayanlar ve düşük hacimli işletmeler için farklı maceralara atılmadan kolay hızlı ve ucuz çözümler sunuyor. Genelde firmaların tercihi bu çözümlerle başladıktan sonra işlerin büyümesi neticesinde taleplerinin farklılaşması ile farklı yazılımları kaymak oluyor, bu geçişten memnun olanlar olduğu gibi pişman olanlarda mevcut.

E-Ticaret altyapı değişikliklerini farklı açılardan iyi düşünerek yapmak gerekiyor, eğer geçtiğiniz altyapının gereksinimlerini anlayıp işi bilen çözüm ortakları ile çalışmıyorsanız başınız çok ağrıyabilir, yıllarca çalışıp kazandığınız kullanıcı trafiğini ve ciroları kaybedebilirsiniz.

E-Ticaret altyapı geçişi yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok konu var, bunlardan akla ilk gelenler;

 • Sunucu gereksinimleri, yeni altyapı iyi bir performans için nasıl bir sisteme ihtiyaç duyar, ne kadarlık bir yatırım gerektirir?
 • Site hızı, hem SEO için hemde kullanıcı deneyimi için olmazsa olmaz değerlendirme kriteriniz olmalı, yeni altyapınız size bu konuda ne vaad ediyor? Site hızını istediğiniz ölçüde iyi olmasını sağlamak için neler yapmanızı gerektirecek.
 • SEO uyumluluğu, sitemize trafik çekemeyeceksek alt yapı değiştirmenin ne anlamı var? SEO uyumluluğu açısından geçmek istediğimiz alt yapı ne durumda acaba?
 • Kullanıcı deneyimi, kullanıcı alışkanlıklarına ve son dönem trendlere uygun bir altyapı mı? Kullanıcı deneyimini planlamadan bir alt yapı geçişi yapmak teknik isterleriniz yerine getirilse bile kullanıcının ihtiyaçlarını yada dönüşüm oranınızı artırmak için yapmanız gerekenleri yapmadığınız bir geçiş anlamına gelmez mi?

Yeni başlıyor yada altyapı değiştirmeyi düşünüyorsanız, işi hafife almayın. İşin başında atacağınız doğru adımlar gelecekte doğabilecek pek çok sorunu siz daha farkına varmadan çözmüş olacaktır.

İlk günden itibaren Google Analytics kullanmayı unutmayın.

* Kaynak Buildwith

“E-Ticaret Yazılım Tercihi” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir